SR1-0805-024
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR1-0805-024
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 24 OHM 5% 1/8W 0805
Stock
384
In Stock :
384
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
NTE Electronics
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
24 Ohms
Ratings :
Supplier Device Package :
0805
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Series :
SR1
Wattage :
0.1
Package :
Bag
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS :
Non-Compliant
Product Status :
Active
Package Type :
SMT
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Datasheets
SR1-0805-024
NTE Electronics, Inc. SR1-0805-024
SR1 Series, Thick Film, 24 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C