SR1-0603-011
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR1-0603-011
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 11 OHM 5% 1/16W 0603
Stock
938
In Stock :
938
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Wattage :
0.0625
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Product Status :
Active
Features :
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Package :
Bag
Ratings :
Series :
SR1
NTE Electronics
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Package Type :
SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
11 Ohms
Supplier Device Package :
0603
Datasheets
SR1-0603-011
NTE Electronics, Inc. SR1-0603-011
SR1 Series, Thick Film, 11 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±5%, -55°C ~ 155°C