RT2512BKB0739R2L
Mfr.Part #
RT2512BKB0739R2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Height :
650μm
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
High Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Resistance :
39.2Ohm
Max Power Dissipation :
750mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RT
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Voltage - Rated :
200V
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power Rating :
750mW
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RT2512BKB0739R2L
YAGEO RT2512BKB0739R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 39.2Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~125°C