RT2512BKB0778R7L
Mfr.Part #
RT2512BKB0778R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
750mW
Mounting Feature :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
78.7Ohm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Series :
RT
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Factory Lead Time :
24 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Published :
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
750mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
650μm
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
RT2512BKB0778R7L
YAGEO RT2512BKB0778R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 78.7Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~125°C