RQ73C1E10K2BTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RQ73C1E10K2BTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0402 (1005 Metric) 0402 (1005M)
Datasheet
Download
Description
RES 10.2 KOHMS 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Technology :
Thin Film
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
50 V
Length :
1 mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
10.2kΩ
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
TE Connectivity
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supplier Device Package :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Qualification :
AEC-Q200
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Type :
AEC-Q200 Qualified
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Power Rating :
0.0625W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height :
0.3 mm
Series :
RQ73
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Base Product Number :
RQ73C1E
Product Type :
Thin Film Resistors
0402 (1005M)
Packaging :
Cut Tape
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Subcategory :
Resistors
Product :
Precision Automotive Thin Film SMD
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Width :
0.5 mm
Datasheets
RQ73C1E10K2BTD
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C1E10K2BTD
RQ73 Series, Thin Film, 10.2kΩ, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C