RK73B1ERTTP390G
Mfr.Part #
RK73B1ERTTP390G
Description
RES 39 OHM 2% 1/10W 0402
Resistance :
39Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
WRAPAROUND
Series :
RK73-RT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
75V
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
EAR99
Datasheets
RK73B1ERTTP390G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ERTTP390G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 39Ohm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C