RK73B1ERTTP100J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73B1ERTTP100J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 5% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
RK73-RT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
10Ohm
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
75V
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W