RK73B1ERTTP105G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73B1ERTTP105G
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1M OHM 2% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RK73-RT
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
1MOhm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RK73B1ERTTP105G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ERTTP105G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 1MOhm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C