RE0201BRE0780K6L
Mfr.Part #
RE0201BRE0780K6L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Moisture Resistant
Height :
254μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Composition :
Thick Film
Resistance :
80.6kOhm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
50mW
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RE0201BRE0780K6L
YAGEO RE0201BRE0780K6L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 80.6kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~155°C