RE0201BRE0710KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RE0201BRE0710KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
10kOhm
Series :
RE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
50mW
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
33 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Height :
254μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Datasheets
RE0201BRE0710KL
YAGEO RE0201BRE0710KL
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 10kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~155°C