RE0201BRE0764K9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RE0201BRE0764K9L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 64.9KOHM 0.1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Resistance :
64.9kOhm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Max Power Dissipation :
50mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Published :
Pbfree Code :
yes
Height :
254μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Series :
RE
Datasheets
RE0201BRE0764K9L
YAGEO RE0201BRE0764K9L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 64.9kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~155°C