PLV-300S024
Mfr.Part #
PLV-300S024
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 12.5A
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
1 (Unlimited)
Voltage - Output 1 :
24V
Current - Output 1 :
12.5A
Type :
Constant Voltage
Operating Temperature :
-35°C~70°C
Size / Dimension :
10.24Lx3.86W x 1.75 H 260.0mmx98.0mmx44.5mm
Series :
PLV-300 (300W)
Height :
44.45mm
Efficiency :
93%
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
IP67
Max Power Dissipation :
300W
Voltage - Isolation :
2kV
Max Output Current :
12.5A
Mounting Type :
Chassis Mount
Mount :
Chassis Mount
Topology :
AC DC Converter
Published :
Approval Agency :
cULus
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Termination :
Wire Leads
Datasheets
PLV-300S024
Qualtek Electronics Corp. PLV-300S024
PLV-300S024 datasheet pdf and LED Drivers product details from Qualtek stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'