PLV-040S048
Mfr.Part #
PLV-040S048
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
LED DRIVER CV AC/DC 48V 800MA
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Series :
PLV-040 (40W)
Max Output Current :
800mA
Size / Dimension :
3.74Lx2.76W x 1.26 H 95.0mmx70.0mmx32.0mm
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Operating Temperature :
-25°C~50°C
Ratings :
IP65
Efficiency :
87%
Type :
Constant Voltage
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Current - Output 1 :
800mA
Published :
Voltage - Isolation :
2kV
Termination :
Wire Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Wire Leads
Mount :
Chassis Mount
Height :
32.004mm
Voltage - Output 1 :
48V
Max Power Dissipation :
40W
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Topology :
AC DC Converter
Approval Agency :
cULus
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Datasheets
PLV-040S048
Qualtek Electronics Corp. PLV-040S048
PLV-040S048 datasheet pdf and LED Drivers product details from Qualtek stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'