PLV-040S024
Mfr.Part #
PLV-040S024
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 1.5A
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Termination :
Wire Leads
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Constant Voltage
Voltage - Isolation :
2kV
Voltage - Output 1 :
24V
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Number of Outputs :
1
Mount :
Chassis Mount
Efficiency :
86%
Operating Temperature :
-25°C~50°C
Topology :
AC DC Converter
Max Output Current :
1.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
cULus
Ratings :
IP65
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Output 1 :
1.5A
Series :
PLV-040 (40W)
Size / Dimension :
3.74Lx2.76W x 1.26 H 95.0mmx70.0mmx32.0mm
Published :
Max Power Dissipation :
40W
Height :
32.004mm
Datasheets
PLV-040S024
Qualtek Electronics Corp. PLV-040S024
PLV-040S024 datasheet pdf and LED Drivers product details from Qualtek stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'