PLTU1206U1002LST5
Mfr.Part #
PLTU1206U1002LST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 10K OHM 0.01% 0.4W 1206
Stock
262
In Stock :
262
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Width :
1.6002mm
Height :
838.2μm
Supplier Device Package :
1206
Case Code (Imperial) :
1206
Resistance :
10kOhms
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance :
±0.01%
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
400mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
PLTU
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PLTU1206U1002LST5
Vishay PLTU1206U1002LST5
PLTU Series, Thin Film, 10kOhms, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C