PLTU0603U2001LST5
Mfr.Part #
PLTU0603U2001LST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 2K OHM 0.01% 0.15W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
PLTU
Width :
812.8μm
Height :
508μm
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Resistance :
2kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.15W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.01%
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Length :
1.6256mm
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
150mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Datasheets
PLTU0603U2001LST5
Vishay PLTU0603U2001LST5
PLTU Series, Thin Film, 2kOhms, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C