PLT1206Z7150LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z7150LBTS
Description
RES SMD 715 OHM 0.01% 0.4W 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±0.01%
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
715Ohm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Max Power Dissipation :
400mW
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
PLT1206Z7150LBTS
Vishay PLT1206Z7150LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 715Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C