PLT1206Z1002AST5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT1206Z1002AST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 0.05% 0.4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
838.2μm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Max Power Dissipation :
400mW
Resistance :
10kOhm
Additional Feature :
FALME PROOF
Construction :
RECTANGULAR
Series :
PLT
Voltage - Rated :
200V
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
11 Weeks
JESD-609 Code :
e1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
400mW
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Weight :
16.187578mg
Tolerance :
±0.05%
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
PLT1206Z1002AST5
Vishay PLT1206Z1002AST5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 10kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.05%, -55°C~125°C