PLT1206Z4810LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z4810LBTS
Description
RES SMD 481 OHM 0.01% 0.4W 1206
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Additional Feature :
FALME PROOF
Number of Terminations :
2
Height :
838.2μm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
481Ohm
Tolerance :
±0.01%
Max Power Dissipation :
400mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PLT1206Z4810LBTS
Vishay PLT1206Z4810LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 481Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C