PCA.4S.302.CLLC10
Mfr.Part #
PCA.4S.302.CLLC10
Description
CONN CIRC RCPT 2P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
35A
Contact Material :
Brass, Bronze
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Free Hanging
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable Opening :
0.358 ~ 0.394 (9.10mm ~ 10.00mm)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Orientation :
Keyed
Shell Size - Insert :
302
Series :
4s
Number of Positions :
2
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Datasheets
PCA.4S.302.CLLC10
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.4S.302.CLLC10 Overview
PCA.4S.302.CLLC10 Features
4S series
PCA.4S.302.CLLC10 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.4S.302.CLLC10 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER