PCA.00.113.CTLC29
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCA.00.113.CTLC29
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 1P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
1
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.114 (2.90mm)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Chrome
Contact Material :
Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Color :
Silver
Orientation :
A
Feature :
Backshell
Current Rating :
8A
Insert Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Shell Size - Insert :
113
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
00S
Ratings :
IP50
Datasheets
PCA.00.113.CTLC29
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 1 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk A Push-Pull
PCA.00.113.CTLC29 Overview
PCA.00.113.CTLC29 Features
00S series
PCA.00.113.CTLC29 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.00.113.CTLC29 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER