PCA.00.113.CTLC17
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCA.00.113.CTLC17
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 1P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Material :
Bronze
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Feature :
Backshell
Shell Material :
Brass
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
00S
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
113
Current Rating :
8A
Cable Opening :
0.051 ~ 0.067 (1.30mm ~ 1.70mm)
Ratings :
IP50
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Number of Positions :
1
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Termination :
Solder Cup
Color :
Silver
Datasheets
PCA.00.113.CTLC17
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 1 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk A Push-Pull
PCA.00.113.CTLC17 Overview
PCA.00.113.CTLC17 Features
00S series
PCA.00.113.CTLC17 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.00.113.CTLC17 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER