PCA.3S.807.CTLC72
Mfr.Part #
PCA.3S.807.CTLC72
Description
CONN CIRC RCPT 8P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.228 ~ 0.283 (5.80mm ~ 7.20mm)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Series :
3s
Insert Material :
Fluorinated Ethylene Propylene (FEP)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
807
Number of Positions :
8 (7 + 1 Coax)
Current Rating :
7A
Orientation :
Keyed
Contact Material :
Brass, Bronze
Datasheets
PCA.3S.807.CTLC72
PCA.3S.807.CTLC72 Overview
PCA.3S.807.CTLC72 Features
3S series
PCA.3S.807.CTLC72 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.3S.807.CTLC72 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER