PCA.3S.314.CNLC97
Mfr.Part #
PCA.3S.314.CNLC97
Description
CONN CIRC RCPT 14P GOLD SLDR CUP
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Cable Opening :
0.346 ~ 0.382 (8.80mm ~ 9.70mm)
Insert Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions :
14
Shell Size - Insert :
314
Current Rating :
7A
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Datasheets
PCA.3S.314.CNLC97
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.3S.314.CNLC97 Overview
PCA.3S.314.CNLC97 Features
3S series
PCA.3S.314.CNLC97 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.3S.314.CNLC97 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER