PCA.3S.310.CNLL72
Mfr.Part #
PCA.3S.310.CNLL72
Description
CONN CIRC RCPT 10P GOLD SLDR CUP
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Insert Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Shell Size - Insert :
310
Cable Opening :
0.224 ~ 0.283 (5.70mm ~ 7.20mm)
Current Rating :
9A
Datasheets
PCA.3S.310.CNLL72
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.3S.310.CNLL72 Overview
PCA.3S.310.CNLL72 Features
3S series
PCA.3S.310.CNLL72 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.3S.310.CNLL72 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER