PCA.3S.307.CLLC97Z
Mfr.Part #
PCA.3S.307.CLLC97Z
Description
CONN CIRC RCPT 7P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
7
Cable Opening :
0.346 ~ 0.382 (8.80mm ~ 9.70mm)
Current Rating :
12A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size - Insert :
307
Shielded
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.3S.307.CLLC97Z Overview
PCA.3S.307.CLLC97Z Features
3S series
PCA.3S.307.CLLC97Z Applications
There are a lot of LEMO
PCA.3S.307.CLLC97Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER