PCA.3S.304.CLLC72
Mfr.Part #
PCA.3S.304.CLLC72
Description
CONN CIRC RCPT 4P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.228 ~ 0.283 (5.80mm ~ 7.20mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Current Rating :
18A
Shell Size - Insert :
304
Contact Material :
Brass, Bronze
Free Hanging
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
PCA.3S.304.CLLC72
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.3S.304.CLLC72 Overview
PCA.3S.304.CLLC72 Features
3S series
PCA.3S.304.CLLC72 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.3S.304.CLLC72 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER