PCA.3S.302.CLLC42
Mfr.Part #
PCA.3S.302.CLLC42
Description
CONN CIRC RCPT 2P GOLD SLDR CUP
Contact Material :
Brass, Bronze
Orientation :
Keyed
Cable Opening :
0.102 ~ 0.165 (2.60mm ~ 4.20mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Current Rating :
23A
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size - Insert :
302
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
2
Series :
3s
Datasheets
PCA.3S.302.CLLC42
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.3S.302.CLLC42 Overview
PCA.3S.302.CLLC42 Features
3S series
PCA.3S.302.CLLC42 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.3S.302.CLLC42 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER