PCA.3S.140.CTLC72
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCA.3S.140.CTLC72
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 1P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell
Shell Finish :
Chrome
Contact Material :
Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shielding :
Shielded
Ratings :
IP50
Mount :
Free Hanging
Cable Opening :
0.228 ~ 0.283 (5.80mm ~ 7.20mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Current Rating :
43A
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Keyed
Series :
3s
Shell Size - Insert :
140
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Number of Positions :
1
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
PCA.3S.140.CTLC72
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 1 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.3S.140.CTLC72 Overview
PCA.3S.140.CTLC72 Features
3S series
PCA.3S.140.CTLC72 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.3S.140.CTLC72 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER