PCA.3E.310.CNLC65
Mfr.Part #
PCA.3E.310.CNLC65
Description
CONN CIRC RCPT 10P GOLD SLDR CUP
Shell Size - Insert :
310
Insert Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Number of Positions :
10
Cable Opening :
0.240 ~ 0.256 (6.10mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating :
9A
Datasheets
PCA.3E.310.CNLC65
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.3E.310.CNLC65 Overview
PCA.3E.310.CNLC65 Features
3E series
PCA.3E.310.CNLC65 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.3E.310.CNLC65 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER