PCA.3E.308.CLLC95P
Mfr.Part #
PCA.3E.308.CLLC95P
Description
CONN CIRC RCPT 8P GOLD SLDR CUP
Chrome
Pbfree Code :
yes
Shell Size - Insert :
308
Cable Opening :
0.358 ~ 0.374 (9.10mm ~ 9.50mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating :
10A
Number of Positions :
8
Bulk
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.3E.308.CLLC95P Overview
PCA.3E.308.CLLC95P Features
3E series
PCA.3E.308.CLLC95P Applications
There are a lot of LEMO
PCA.3E.308.CLLC95P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER