PCA.3E.306.CLLC65
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCA.3E.306.CLLC65
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC RCPT 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Cable Opening :
0.240 ~ 0.256 (6.10mm ~ 6.50mm)
Number of Positions :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size - Insert :
306
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Chrome
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Current Rating :
14A
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell
Color :
Silver
Series :
3E
Orientation :
Keyed
Contact Material :
Brass, Bronze
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
PCA.3E.306.CLLC65
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.3E.306.CLLC65 Overview
PCA.3E.306.CLLC65 Features
3E series
PCA.3E.306.CLLC65 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.3E.306.CLLC65 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER