PCA.2S.308.CLLL32
Mfr.Part #
PCA.2S.308.CLLL32
Description
CONN CIRC RCPT 8P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.098 ~ 0.126 (2.50mm ~ 3.20mm)
Mount :
Free Hanging
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
9A
Shell Size - Insert :
308
Number of Positions :
8
Brass, Chrome
Datasheets
PCA.2S.308.CLLL32
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.2S.308.CLLL32 Overview
PCA.2S.308.CLLL32 Features
2S series
PCA.2S.308.CLLL32 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.2S.308.CLLL32 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER