PCA.2S.306.CLLC72
Mfr.Part #
PCA.2S.306.CLLC72
Description
CONN CIRC RCPT 6P GOLD SLDR CUP
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
306
Current Rating :
12A
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Number of Positions :
6
2S
Datasheets
PCA.2S.306.CLLC72
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.2S.306.CLLC72 Overview
PCA.2S.306.CLLC72 Features
2S series
PCA.2S.306.CLLC72 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.2S.306.CLLC72 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER