PCA.2S.306.CLLC62
Mfr.Part #
PCA.2S.306.CLLC62
Description
CONN CIRC RCPT 6P GOLD SLDR CUP
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Size - Insert :
306
Current Rating :
12A
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Number of Positions :
6
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Gender :
FEMALE
Bulk
Datasheets
PCA.2S.306.CLLC62
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.2S.306.CLLC62 Overview
PCA.2S.306.CLLC62 Features
2S series
PCA.2S.306.CLLC62 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.2S.306.CLLC62 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER