PCA.2S.304.CLLC72
Mfr.Part #
PCA.2S.304.CLLC72
Description
CONN CIRC RCPT 4P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
15A
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Contact Material :
Brass, Bronze
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
4
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
304
Solder Cup
Datasheets
PCA.2S.304.CLLC72
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.2S.304.CLLC72 Overview
PCA.2S.304.CLLC72 Features
2S series
PCA.2S.304.CLLC72 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.2S.304.CLLC72 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER