PCA.2S.304.CLLC62
Mfr.Part #
PCA.2S.304.CLLC62
Description
CONN CIRC RCPT 4P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
4
Backshell
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
2S
Pbfree Code :
yes
Shell Size - Insert :
304
Mount :
Cable, Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
15A
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Contact Gender :
FEMALE
Brass, Chrome
Datasheets
PCA.2S.304.CLLC62
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.2S.304.CLLC62 Overview
PCA.2S.304.CLLC62 Features
2S series
PCA.2S.304.CLLC62 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.2S.304.CLLC62 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER