PCA.2S.302.CLLL82
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCA.2S.302.CLLL82
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC RCPT 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Ratings :
IP50
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
Keyed
Contact Material :
Brass, Bronze
Series :
2S
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Number of Positions :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome
Current Rating :
20A
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Backshell
Shell Size - Insert :
302
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
PCA.2S.302.CLLL82
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.2S.302.CLLL82 Overview
PCA.2S.302.CLLL82 Features
2S series
PCA.2S.302.CLLL82 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.2S.302.CLLL82 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER