PCA.2S.302.CLLC52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCA.2S.302.CLLC52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC RCPT 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Push-Pull
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Orientation :
Keyed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
302
Shell Finish :
Chrome
Current Rating :
20A
Termination :
Solder Cup
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Brass
Series :
2S
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Number of Positions :
2
Contact Material :
Brass, Bronze
Pbfree Code :
yes
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
PCA.2S.302.CLLC52
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.2S.302.CLLC52 Overview
PCA.2S.302.CLLC52 Features
2S series
PCA.2S.302.CLLC52 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.2S.302.CLLC52 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER