ME30A1803N01
Mfr.Part #
ME30A1803N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W
Product Category :
Connector Type :
PLUG
Lead Free :
Lead Free
Form :
Desktop (Class II)
Max Power Dissipation :
30W
Max Output Current :
1.67A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Height :
30.988mm
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
95.504mm
Power (Watts) :
30W
Polarity :
Positive
Max Operating Temperature :
50°C
Input Connector :
IEC 320-C8
Min Operating Temperature :
-20°C
Width :
54.102mm
No Load Power Consumption :
100mW Max
Voltage - Input :
90V~264VAC
Published :
Current - Output (Max) :
1.67A
Size / Dimension :
3.76Lx2.13W x 1.22 H 95.5mmx54.0mmx31.0mm
Series :
ME30 (30W)
Voltage - Output :
18V
Cord Length :
4.7' 1.45m
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm