ME30A0503B01
Mfr.Part #
ME30A0503B01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W
Product Category :
Connector Type :
PLUG
Cord Length :
4.7' 1.45m
Width :
55.118mm
Published :
Max Output Current :
4A
Max Power Dissipation :
30W
Current - Output (Max) :
4A
Power (Watts) :
20W
Size / Dimension :
3.78Lx2.17W x 1.32 H 96.0mmx55.0mmx33.6mm
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarity :
Positive
No Load Power Consumption :
100mW Max
Voltage - Output :
5V
Voltage - Input :
90V~264VAC
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Medical
Lead Free :
Lead Free
Region Utilized :
North America
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Max Operating Temperature :
50°C
Polarization :
Positive Center
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Series :
ME30 (30W)
Min Operating Temperature :
-20°C
Approval Agency :
CE
Form :
Wall Mount (Class II)
Length :
96.012mm
Height :
33.528mm