ME30A1803C01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ME30A1803C01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W
Manufacturer :
Product Category :
Current - Output (Max) :
1.67A
Connector Type :
PLUG
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
Positive
Factory Lead Time :
12 Weeks
Approval Agency :
CE
No Load Power Consumption :
100mW Max
Height :
33.528mm
Published :
Input Type :
Fixed Blade
Min Operating Temperature :
-20°C
Efficiency :
Level VI
Voltage - Input :
90V~264VAC
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Input Connector :
NEMA 1-15P
Max Output Current :
1.67A
Cord Length :
4.7' 1.45m
Power (Watts) :
30W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Applications :
Medical
Form :
Wall Mount (Class II)
Voltage - Output :
18V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
96.012mm
Max Operating Temperature :
50°C
Polarization :
Positive Center
Width :
55.118mm
Series :
ME30 (30W)
Max Power Dissipation :
30W
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
3.78Lx2.17W x 1.32 H 96.0mmx55.0mmx33.6mm