ME30A1802N01
Mfr.Part #
ME30A1802N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W
Product Category :
Positronic
Brand :
Amphenol Positronic
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Size / Dimension :
3.76 L x 2.13 W x 1.22 H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Region Utilized :
International
Cord Length :
57 (1.45m)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Form :
Desktop (Class II)
Input Connector :
IEC 320-C8
Power (Watts) :
30W
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Approvals :
CE
Series :
ME30 (30W)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Input Type :
Cord (Sold Separately)
RoHS :
Details
Subcategory :
D-Sub Connectors
Current - Output (Max) :
1.67A
Voltage - Output :
18V