ME30A1503C01
Mfr.Part #
ME30A1503C01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 30W
Product Category :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Max Power Dissipation :
30W
Max Operating Temperature :
50°C
Current - Output (Max) :
2A
Form :
Wall Mount (Class II)
Size / Dimension :
3.78Lx2.17W x 1.32 H 96.0mmx55.0mmx33.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarity :
Positive
Approval Agency :
CE
Height :
33.528mm
Input Type :
Fixed Blade
Cord Length :
4.7' 1.45m
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Published :
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
No Load Power Consumption :
100mW Max
Region Utilized :
North America
Length :
96.012mm
Input Connector :
NEMA 1-15P
Series :
ME30 (30W)
Max Output Current :
2A
Voltage - Input :
90V~264VAC
Power (Watts) :
30W
Width :
55.118mm
Polarization :
Positive Center
Min Operating Temperature :
-20°C
Applications :
Medical
Connector Type :
PLUG
Voltage - Output :
15V