ME30A1203C01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ME30A1203C01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W
Manufacturer :
Product Category :
Width :
55.118mm
Connector Type :
PLUG
Max Output Current :
2.5A
Series :
ME30 (30W)
Polarization :
Positive Center
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current - Output (Max) :
2.5A
Cord Length :
4.7' 1.45m
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Polarity :
Positive
Input Connector :
NEMA 1-15P
No Load Power Consumption :
100mW Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Height :
33.528mm
Voltage - Output :
12V
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Efficiency :
Level VI
Approval Agency :
CE
Region Utilized :
North America
Lead Free :
Lead Free
Input Type :
Fixed Blade
Max Power Dissipation :
30W
Form :
Wall Mount (Class II)
Min Operating Temperature :
-20°C
Size / Dimension :
3.78Lx2.17W x 1.32 H 96.0mmx55.0mmx33.6mm
Applications :
Medical
Power (Watts) :
30W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Input :
90V~264VAC
Length :
96.012mm
Max Operating Temperature :
50°C