MBR30040CTRL
Mfr.Part #
MBR30040CTRL
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 150A 2 TOWER
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Average Rectified Current :
150A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 40V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 150A
Supplier Device Package :
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Element Configuration :
Common Anode
Datasheets
MBR30040CTRL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 150A 40V-DC Twin Tower Chassis Mount
MBR30040CTRL Overview
MBR30040CTRL Features
MBR30040CTRL Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR30040CTRL applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23