MBR30020CTR
Mfr.Part #
MBR30020CTR
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Description
DIODE MODULE 20V 150A 2TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Surge Current :
2.5kA
Max Reverse Voltage (DC) :
20V
Mount :
Chassis Mount
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
UPPER
Peak Reverse Current :
1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Average Rectified Current :
300A
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Terminations :
2
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
20V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
8mA @ 20V
Current - Average Rectified (Io) :
300A DC
Max Operating Temperature :
175°C
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Factory Lead Time :
4 Weeks
Packaging :
Bulk
Application :
Power
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650mV @ 150A
Number of Phases :
1
Forward Current :
300A
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Output Current-Max :
150A
Number of Elements :
2
Package / Case :
Twin Tower
Datasheets
MBR30020CTR
GeneSiC Semiconductor MBR30020CTR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 300A 20V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MBR30020CTR Overview
150A is its maximum output voltage.In order to prevent the surge current from exceeding 2.5kA, it should be monitored.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 300A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 1A.As a reverse biased semiconductor device, its maximal reverse leakage current is 1μA.
MBR30020CTR Features
a maximum output voltage of 150A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBR30020CTR Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR30020CTR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23