MBR30030CTRL
Mfr.Part #
MBR30030CTRL
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 150A 2 TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Schottky
Average Rectified Current :
150A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Twin Tower
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
580mV @ 150A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Package / Case :
Element Configuration :
Common Anode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 30V
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Datasheets
MBR30030CTRL
GeneSiC Semiconductor MBR30030CTRL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 150A 30V-DC Twin Tower Chassis Mount
MBR30030CTRL Overview
MBR30030CTRL Features
MBR30030CTRL Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR30030CTRL applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23