MBR300150CTR
Mfr.Part #
MBR300150CTR
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 150A 2 TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mount :
Chassis Mount
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
2
Element Configuration :
Common Anode
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature (Max) :
150°C
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2000A
Number of Phases :
1
Reverse Current-Max :
3000μA
Diode Element Material :
SILICON
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880mV @ 150A
Package / Case :
Twin Tower
RoHS Status :
RoHS Compliant
Application :
Power
Packaging :
Bulk
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Terminal Position :
UPPER
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Pbfree Code :
yes
Average Rectified Current :
150A
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
MBR300150CTR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 150A 150V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MBR300150CTR Overview
The forward voltage should be monitored and should never exceed 3000μA.
MBR300150CTR Features
a forward voltage of 3000μA
a forward voltage of 3000μA
MBR300150CTR Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR300150CTR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23