MBR300100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBR300100CT
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 100V 150A 2TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840mV @ 150A
Number of Elements :
2
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Diode Element Material :
SILICON
Output Current-Max :
150A
Current - Average Rectified (Io) :
300A DC
Max Operating Temperature :
175°C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Average Rectified Current :
300A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Terminal Position :
UPPER
Peak Reverse Current :
1A
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Terminations :
2
Element Configuration :
Common Anode
Max Surge Current :
2.5kA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
HTS Code :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Chassis Mount
Forward Current :
300A
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Diode Type :
Schottky
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Application :
Power
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Twin Tower
Current - Reverse Leakage @ Vr :
8mA @ 20V
Number of Phases :
1
Datasheets
MBR300100CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 300A 100V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MBR300100CTR Overview
An output voltage of 150A is the maximum it can handle.Maintaining a surge current under 2.5kA and not letting it exceed it is the key to preventing it.In this case, the forward voltage has to be set at 300A to operate the device.A reverse voltage peak of 1A is applied to devices like this one.A semiconductor device's maximum reverse leakage current is 1μA, which is the current created by its reverse bias.
MBR300100CTR Features
a maximum output voltage of 150A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBR300100CTR Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR300100CTR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23